Wpływ białoruskiej presji migracyjnej w 2021 r. na bezpieczeństwo Polski. Między kryzysem humanitarnym a dezinformacją
Grzegorz Baziur | Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
ORCID 0000-0001-6652-8981
„Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka”, 1/2023, s. 13-28
DOI 10.48269/2451-0718-btip-2023-1-001
PDF: Polski
Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest omówienie wpływu tzw. kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej w II połowie 2021 r. na bezpieczeństwo Polski. W tekście opisano stosunek Polski, Litwy i Łotwy do tych wydarzeń, kryzys humanitarny na granicy oraz postawę władz polskich wobec tej sytuacji, jak i dezinformację prowadzoną przeciwko Polsce i państwom bałtyckim przez reżim białoruski, przy wsparciu władz rosyjskich. Wnioski:
1. Białoruska presja migracyjna miała charakter agresji hybrydowej w celu osłabienia wschodniej flanki Unii Europejskiej i NATO.
2. Działania białoruskie doprowadziły do kryzysu humanitarnego na ogromną skalę, łamania praw człowieka przez służby Białorusi i państw zaatakowanych, które broniąc granic, działały pod silną presją psychologiczno-emocjonalną.
3. Wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce w celu ochrony granicy i zabezpieczenia działań służb było słuszne, jednak znacznie utrudniło udzielanie pomocy przez wolontariuszy i przekazywanie rzetelnych informacji z terenu działań.
Słowa kluczowe: presja migracyjna, kryzys humanitarny, bezpieczeństwo międzynarodowe, Polska, Białoruś, Rosja, dezinformacja
The impact of Belarusian migration pressure in 2021 on Poland’s security. Between the humanitarian crisis and disinformation